niedziela, 29 lipca 2012

Jeden z kluczy do mózgowej prosperity – fosfatydyloseryna

Czy zdarza Ci się mieć trudności z dobraniem odpowiedniego słowa podczas rozmowy? Czy czasami zapominasz gdzie położyłeś klucze i z trudnością przywołujesz imiona dawno niewidzianych znajomych, a odnalezienie samochodu na wielkim parkingu to wyzwanie, które Cię przerasta?
Jeśli niedyspozycja związana z pamięcią nie wynika z choroby, przemęczenia czy nadmiernego stresu, warto pomyśleć o kondycji mózgu, szczególnie po przekroczeniu 40-tego roku życia.

Mózg utrzymuje się w dobrej formie, o ile jest odpowiednio stymulowany. Do sprawnego funkcjonowania potrzebuje nowych bodźców, aktywności oraz odpowiednich składników i substancji odżywczych. Niezwykle istotnym elementem odżywczym dla komórek mózgowych jest pochodna seryny czyli fosfatydyloseryna, która wpływa na procesy zapamiętywania – pamięć krótkotrwałą, funkcje poznawcze, percepcję, uwagę, koncentrację, uczenie się. Fosfatydyloseryna stanowi ochronę dla hipokampu, podtrzymuje sprawność umysłową i zabezpiecza przed zanikiem połączeń międzykomórkowych w mózgu, szczególnie u osób starszych.

Ten istotny związek chemiczny należący do fosfolipidów odgrywa znaczącą rolę jako budulec błon komórkowych. Wpływa na procesy zapamiętywania i odtwarzania informacji, a także nastrój i redukcję stresu. Odgrywa bowiem istotną rolę w uwalnianiu neuroprzekaźników min. dopaminy i acetylocholiny.

Obecność fosfatydyloseryny w diecie jest ograniczona, gdyż nie występuje w dużych ilościach w produktach spożywczych. Naturalne źródła to:

- soja ,mleczko sojowe, lecytyna sojowa
- wątroba cielęca i kurza
- żółtko jajka
- tłuszcz kryla antarktycznego
(występuje także w mózgu zwierzęcym)

Ludzki mózg funkcjonuje jak sieć, w której elementy sprawne przejmują funkcję części, które uległy uszkodzeniu. I z tego powodu warto dbać o cały system i wszystkie komórki mózgowe. W przypadku deficytów lub nadmiaru niektórych substancji może się to niekorzystnie odbić na funkcjach poznawczych i zdolnościach intelektualnych.

Odpowiednio dobrany trening mózgu i ciała oraz szeroko rozumiana higiena umysłu to klucze do mózgowej prosperity.


1 komentarz:

  1. Fosfatydyloseryna naprawdę działa, warto więcej o jej właściwościach przeczytać na tej stronie http://leczniczeziola.pl/1450/fosfatydyloseryna

    OdpowiedzUsuń